en-PPF a Česko. Finanční skupina ovládá významné firmy, prošlo jimi mnoho spotřebitelů

22/04/2021

Air Bank, Home Credit či Zonky. Skupina PPF zesnulého Petra Kellnera vlastní řadu finančních institucí v Česku i ve světě. Přinášíme jejich základní přehled.

Petr Kellner v sobotu 27. března 2021 tragicky zahynul po pádu vrtulníku na Aljašce. V květnu by mu bylo 57 let. Byl jednou z nejviditelnějších tváří českého byznysu a jako první Čech se v roce 2006 objevil v žebříčku amerického Forbesu, který tehdy jeho majetek spočítal na tři miliardy dolarů, připomněla v pondělí česká mutace tohoto magazínu. Poslední žebříček dolarových miliardářů z dubna loňského roku Kellnerův majetek odhadl na 14,9 miliardy dolarů (239 miliard Kč). V českém Forbesu mu patřilo 1. místo, ve světovém 68. místo.

Skupina PPF, kterou založil, ovládá desítky firem a působí na třech kontinentech. Vyrostla především na finančních službách, které jsou spolu s bankovnictvím dodnes důležitým pilířem skupiny - tvoří 40% podíl na vlastním kapitálu, vyplývá z poslední dostupné výroční zprávy PPF z roku 2019. Přinášíme přehled finančních a bankovních služeb, které do skupiny PPF patří nebo v minulosti patřily.


* Air Bank je členem skupiny Home Credit, ** Od 8. října 2020 je dceřinou společností Air Bank poskytovatel půjček mezi lidmi Zonky. Zdroj: Výroční zpráva PPF z roku 2019

Společnosti v oblasti financí a bankovnictví ze skupiny PPF

Home Credit

Společnost na splátkové financování začala působit na českém trhu od roku 1997. Později expandovala do dalších zemí a nyní působí kromě Česka na Slovensku, v Rusku, v Číně, na Filipínách, v Indonésii, ve Vietnamu, v Indii, v Kazachstánu a v USA.

Firma poskytuje hlavně nákupy na splátky (účelové spotřebitelské úvěry), úvěrové či kreditní karty či hotovostní úvěry (neúčelové úvěry). Po celém světě má na 400 tisíc obchodů, stále víc se zaměřuje i na online prodej. Ten činil v roce 2019 48 % prodejů, offline prodeje činily 52 %.

Zisk skupiny před zdaněním se v roce 2019 meziročně zvýšil o 31 % na 613 milionů eur. Čistý zisk ale klesl o 22 milionů eur na 400 milionů eur v roce 2019, a to zejména v důsledku snížení výnosů z poplatků v Číně.

Air Bank

Air Bank vstoupila na trh v roce 2011 jako inovativní online banka zaměřená na retailové klienty. Banku od nuly vybudoval Erich Čomor, který do té doby řídil český Home Credit.

Air Bank vznikla v reakci na finanční krizi v roce 2008 a zhroucení velkoobchodního bankovního trhu. V Home Creditu, tehdy vedeném právě Erichem Čomorem, se začali obávat o dlouhodobou udržitelnost externího financování, na kterém Home Credit z většiny závisel. Tak vznikla potřeba vlastní maloobchodní banky, která by Home Credit stabilizovala.

Banka se dodnes zaměřuje na retailovou klientelu. Poskytuje běžné účty, půjčky, hypotéky, investice i spoření. Počet klientů banky se loni zvýšil na více než 850 tisíc.

PPF banka

Banka byla založena v 1992 pod obchodním jménem Royal banka CS, a.s. Majoritním akcionářem banky se v roce 1995 stalo Hlavní město Praha. Banka se poté přejmenovala na První městskou banku. V roce 2002 se stala hlavním akcionářem Česká pojišťovna, tehdy člen skupiny PPF. O rok později se banka plně integrovala do skupiny PPF a od roku 2004 působí pod jménem PPF banka.

Jde o korporátní banku a banku pro privátní klientelu. Specializuje se na obchodování na finančních a kapitálových trzích. Poskytuje také služby v oblasti projektového, exportního a akvizičního financování. Pro ostatní firmy ze skupiny PPF provádí mezinárodní platební operace nebo zajišťuje a obstarává financování jejich projektů na kapitálových trzích.

ClearBank

V roce 2017 vstoupila PPF prostřednictvím akvizice ClearBank do financí ve Velké Británii. Digitální ClearBank se zaměřuje na převody peněz především mezi jednotlivými bankami ve Velké Británii. K 31. 12. 2019 činil podíl skupiny PPF v této bance 39,3 procenta.

Mobi Banka

V roce 2018 koupila PPF 100% podíl v Mobi Bance (dříve Telenor Banka a.d. Beograd). Jde o srbskou banku, která poskytuje spotřebitelské úvěry převážně zákazníkům telekomunikačního operátora Telenor Serbia, kterého Skupina PPF získala v červenci 2018. Podle PPF jde o první plně online banku na srbském trhu. V roce 2019 měla 450 tisíc klientů a spravovala aktiva ve výši 170 milionů eur.

Zonky

Platforma Zonky (provozovaná oficiálně společností Benxy, s.r.o.) provozuje takzvané P2P půjčky, tedy půjčky mezi lidmi. Půjčky poskytují obyčejní lidé, nikoliv finanční instituce. Investory a zájemce o půjčky spojuje platforma, jako je právě Zonky. Ta nabízí dvě možnosti - půjčit a půjčit si. Zonky je zprostředkovatelem.

Služba vznikla v roce 2014. Od začátku působení na českém trhu spravoval Zonky na základě správcovské smlouvy startupový inkubátor CreativeDock. S plánovaným vstupem na mezinárodní trhy se společnost v listopadu 2019 přejmenovala na Benxy s.r.o. (značka Zonky na českém trhu zůstala). Z plánované expanze ale loni sešlo.

8. října 2020 se platforma Zonky, respektive společnost Benxy, s.r.o., stala dceřinou společností Air Bank s cílem užší spolupráce.

Česká firma se sídlem v Holandsku

Centrála PPF sídlí v Holandsku. Ale ne kvůli daním, jak si občas mylně veřejnost vykládá. Když totiž v 90. letech minulého století PPF vznikla, devadesátá léta v Česku byla poněkud divoká, zvláště v oblasti finančního byznysu. Naproti tomu předvídatelné a stabilní právní prostřední v Holandsku již tehdy dávalo dobrou garanci pro rozvoj finančního podnikání.

Finanční instituce a banky, které PPF v minulosti prodala

Česká pojišťovna

Česká pojišťovna byla pro Petra Kellnera vstupenkou do světa velkého byznysu, k níž se dostal díky privatizaci. PPF ji ovládla během let 2000 a 2001, kdy odkoupila podíly držené krachující bankou IPB a státním Fondem národního majetku.

Kellner v roce 2007 vložil 51% podíl České pojišťovny do společného podniku s Generali. V letech 2013 a 2014 pak Kellner postupně prodal zbývající 49% podíl za celkem 2,873 miliardy eur. Tato transakce je považována za Kellnerův životní obchod (odnesl si z něj přes 100 miliard Kč), který mu umožnil získat peníze na expanzi do dalších oborů. V části rozhovoru pro iDNES.cz se Petr Kellner o tomto období zmiňuje.

eBanka

Do někdejší Expandia Banky vstoupila PPF majetkově v roce 1999 prostřednictvím České pojišťovny, která v ní postupně získala 100 %. V roce 2001 se Expandia Banka přejmenovala na eBanku.

Historie eBanky sahá až do roku 1990, kdy působila pod názvem Agrobanka Olomouc. Poté ještě několikrát změnila jméno i majitele. PPF banku vlastnila do roku 2006, kdy ji prodala za 130 milionů eur Raiffeisenbank.

Obchod na dohled

PPF si brousí zuby na MONETA Money Bank, kterou by ráda ovládla a spojila pod jednu střechu s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a Zonky. Pokud k transakci dojde, PPF byla měla získat přes 28 procent akcií banky. Spojením by vznikla třetí největší banka na českém trhu podle počtu klientů. PPF začala s Monetou jednat už na podzim 2018, z transakce ale nakonec sešlo.

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagramu

PŘES 17.000.000 REGISTROVANÝCH ČLENŮ

KAŽDÝM DNEM PŘIBÝVÁ DESÍTKY TISÍC LIDÍ Z CELÉHO SVĚTA, KTEŘÍ MAJÍ VEDLEJŠÍ ČI HLAVNÍ PŘÍJEM Z NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO PROJEKTU, KDE POD SEBOU NEMUSÍTE NIKOHO MÍT COŽ NABÍZÍ JAKO JEDINÝ PROJEKT NA SVĚTĚ.

VYBERTE SI JEDNU Z MOŽNOSTÍ