en-Ruský fyzik chce likvidovat vesmírný odpad pomocí laserů

05/06/2021

Ruský fyzik Egor Loktionov navrhl neobvyklý způsob likvidace vesmírného odpadu: chce vysloužilé satelity apod. tavit pomocí laserů. Informoval o tom server Academic Times.

Jak je podrobně popsáno v článku, který má být brzy publikován v žurnálu Acta Astronautica, Loktionov zkoumal jak různé materiály používané ke konstrukci kosmických zařízení reagují na laserové pulsy.

"Doposud bylo navrženo mnoho způsobů jak trosky zachytit. Ale jen málo z nich je testováno a v reálu se nepraktikuje žádný," uvedl fyzik.

"Laserové odstraňování vesmírného odpadu by podle mého názoru mělo poskytnout levnější, spolehlivější a flexibilnější způsob, jak tuto práci vykonávat," dodal.

Plazma vzniklé roztavením trosek by se navíc teoreticky dala využít jako palivo pro sondy, kosmické lodě, družice... poháněné tryskami s laserem. "Pokud by lasery pálily z vesmíru, představovaly by téměř nulové nebezpečí," argumentuje Loktionov.

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagramu

PŘES 17.000.000 REGISTROVANÝCH ČLENŮ

KAŽDÝM DNEM PŘIBÝVÁ DESÍTKY TISÍC LIDÍ Z CELÉHO SVĚTA, KTEŘÍ MAJÍ VEDLEJŠÍ ČI HLAVNÍ PŘÍJEM Z NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO PROJEKTU, KDE POD SEBOU NEMUSÍTE NIKOHO MÍT COŽ NABÍZÍ JAKO JEDINÝ PROJEKT NA SVĚTĚ.

VYBERTE SI JEDNU Z MOŽNOSTÍ