en-V nitru Země se nejspíš nacházejí obří pozůstatky hypotetické protoplanety Theia

04/06/2021

Přibližně před 4,5 miliardami let pravděpodobně došlo ke srážce Země s prastarou protoplanetou zvanou Theia. V důsledku této události měl mj. vzniknout Měsíc.

Z nového průzkumu provedeného týmem badatelů z Arizona State University plyne, že v nitru naší planety se možná nacházejí dva obrovské zbytky Thei. Konkrétně se jedná o shluky tvořené kamením a kovem.

Ty jsou podle dostupných informací zhruba 1000 kilometrů vysoké a 2000-3000 kilometrů široké. V minulosti se část jejich obsahu dostala na povrch prostřednictvím samojských a islandských sopek, takže je odborníci mohli studovat.

A právě tyto analýzy ukázaly, že obě struktury se dramaticky liší od okolního pláště - což koresponduje s hypotézou o jejich mimozemském původu.

Vědci již dříve přišli s myšlenkou, že větší či menší kousky Thei by mohly být pohřbeny pod povrchem Měsíce. Jenže jeho složení je velice podobné složení Země.

S ohledem na tuto skutečnost - a také gargantuovské rozměry obou shluků - se spíš zdá, že nejvýznamnější dochované pozůstatky dotyčné protoplanety spočívají hluboko pod našima nohama.

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagramu

PŘES 17.000.000 REGISTROVANÝCH ČLENŮ

KAŽDÝM DNEM PŘIBÝVÁ DESÍTKY TISÍC LIDÍ Z CELÉHO SVĚTA, KTEŘÍ MAJÍ VEDLEJŠÍ ČI HLAVNÍ PŘÍJEM Z NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO PROJEKTU, KDE POD SEBOU NEMUSÍTE NIKOHO MÍT COŽ NABÍZÍ JAKO JEDINÝ PROJEKT NA SVĚTĚ.

VYBERTE SI JEDNU Z MOŽNOSTÍ