Bitcoin zažívá nejlepší časy v roce 2021. Investovat anebo raději ne?

19.04.2021

Na začátku roku 2021 má opět kryptoměna Bitcoin (BTC) velkou pozornost. Cena Bitcoinu totiž vyrostla na konci roku 2020 na téměř 30 tisíc dolarů a během prvních měsíců 2021 pokračuje ještě výše. Bitcoin dosáhl na historické maximum a už překonal cenu 60 tisíc dolarů, což je více jak 1 milion korun. Mnozí uvažují, zda se teď vyplatí koupit Bitcoin anebo je už moc drahý a raději počkat na korekci. Kdy koupit bitcoin je častější otázka než jestli vůbec bitcoin koupit. Sdílím své názory na investici do bitcoinu a jak přistoupit k nákupu kryptoměn. Článek poradí, jak koupit bitcoin i kde obchodovat další kryptoměny.

Kdy koupit Bitcoin

Nejlepší bylo koupit bitcoin kdykoli v minulosti. Aktuálně jsme na nejvyšších možných cenách. To však ale neznamená, že nemůžeme jít s cenou výše. Naopak, spíše to vypadá, že cena Bitcoinu poroste do budoucna ještě výše.

Jedno z nejtrefnějších přísloví praví: "Pokud ještě nemáte žádný bitcoin, pak nejlepší doba na nákup byla včera. Pokud jste nekoupili včera, kupte dnes."

Velmi s tím obsahem souzním a rezonuji. Neřekl bych to lépe. Všichni bychom si přáli koupit bitcoin za nižší ceny, ale musíme přijmout skutečnost, jaká je.

Níže sdílím své myšlenky a názory na bitcoin jako investici.

Historie ceny Bitcoinu

Vzpomeňme na rok 2016, kdy cena Bitcoinu strmým růstem dosáhla 1000 dolarů, v září roku 2017 už byla cena 4 tisíce dolarů za 1 BTC. A na konci roku 2017 byla cena téměř 20 tisíc dolarů. Následující rok dochází k obrovské cenové korekci.

V roce 2017 se začalo mluvit o bublině kryptoměn, která praskla. Korekce celého kryptoměnového trhu trvala celý rok 2018 a rok 2019. Bitcoin se postupnými kroky dostal v roce 2020 na nejnižší cenu 3 tisíce dolarů. Téměř nikdo mu nevěřil. V médiích se o bitcoinu a kryptoměnách nejdříve psalo negaitvně až hanlivě, poté už se o tom nemluvilo vůbec. Nikoho Bitcoin nezajímal.

Až do té doby než jeho cena prudce vyrosla. Cena bitcoinu v druhé polovině 2020 vyrostla na 10 tisíc dolarů. První zprávy se objevily. Tohle byl ale teprve začátek...

Aktualizace: Cena Bitcoinu začátkem roku 2021 dosáhla přes 40 tisíc dolarů a 16. února 2021 přesáhla poprvé hranici 50 tisíc dolarů. Je to historické cenové maximum Bitcoinu. Přestože jsem tento článek napsal už v roce 2017, mnoho obsahu je stále aktuální. Na konci článku pak najdete ty nejčerstvější informace jaká je cena bitcoinu a jeho budoucnost. Obsah článku zachovávám, abyste získali kontext psychiky investora a cenové deformace v mysli "člověka".

Pro nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn doporučuju burzu Binance. Nízké poplatky, férové kurzy a velmi likvidní. 

Investice do Bitcoinu

V souvislosti s velkou volatilitou ceny Bitcoinu, velkými nárůsty a propady bych rád tématu věnoval pár odstavců a přiblížil můj vlastní pohled na kryptoměny a konkrétně krypotměnu Bitcoin.

Investice do Bitcoinu je riziková a měli bychom před samotnou investicí pečlivě rozplánovat svůj investiční záměr. Určitě bychom měli investovat jen takové prostředky, které si můžeme dovolit ztratit. Neinvestujte peníze, které pokud druhý den najednou nebudete mít, tak by vás to mrzelo. Je vhodné si ujasnit, jak dlouho chcete držet nakoupenou kryptoměnu a případně na jaké částce, při jaké ceně byste chtěli nakoupenou kryptoměnu prodat. Doporučuji si toto sepsat na papír, ideálně si veďte investiční deník.

Investovat do Bitcoinu lze různými způsoby, s různou strategií.

 • Jednorázově
 • Nepravidelně v dobách, kdy máme více peněz
 • Pravidelně, např. DCA strategie

Pokud máte jednorázovou částku peněz, pak stojí za zvážení, abyste si ji rozdělili na několik částí a ty postupně investovali. V případě, že se rozhodnete na nepravidelné a nárazové investice několikrát do roka, pak vězte, že vás to bude svádět k časování trhu. Budete chtít nakoupit, když je cena bitcoinu dole. Stanovte si nejzazší termín, kdy prostě nakoupit musíte.

Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet pravidelné investování, lze doporučit měsíční částku, byť bude menší. Jedná se o strategii, která vám průměruje cenu bitcoinu. Nečasujete trh, což je pro dlouhodobé investice a běžné investory velmi účinná a efektivní strategie. Tuto strategii používám i já. Jednou za měsíc nakoupíte bitcoin. Buď si stanovte přesný den, rozmezí týdne anebo si dejte volnou ruku při zvolení nákupního dne. Každopádně se neopozděte a strategii dodržujte ať je cena bitcoinu jakákoli.

Bitcoin bublina

Poprvé se začalo mluvit o bitcoin bublině v České republice hlasitě v roce 2018, kdy Bitcoin spadl z ceny téměř 20 tisíc dolarů až na 6 tisíc dolarů. Jedná se o propad přibližně 75%. O bitcoinové bublině se však ve světě mluvilo dříve, např. na přelomu roku 2013 a 2014. Cena Bitcoinu byla tehdy něco málo přes 1000 dolarů. V únoru 2014 krachla burza Mt. Gox (po hackerském útoku a odcizení 850 Bitcoinů) a cena BTC vyklesala až k 600 dolarům, jednalo se tedy o téměř 50% propad.

O bitcoinové bublině se mluvilo i na konci roku 2020 a debaty pokračují v první polovině roku 2021. Popravdě se o bitcoinové bublině v médiích hovoří tehdy, když cena bitcoinu obrovsky roste anebo obrovsky klesá. Jsou to mediální titulky, které vodí zpravodajským portálům návštěvnost.

Dle médií už Bitcoin umřel více než 400 krát. Podívejte se na evidované mediální titulky (v angličtině), které prohlašují už od roku 2011 dodnes k roku 2021, že Bitcoin umřel a bude bezcenným.

Dnes je více než zřejmé, že investice do Bitcoinu před lety byla ve skutečnosti velmi dobré rozhodnutí, které přineslo obrovské profity investorům. Mnohé investiční fondy a dokonce i banky přehodnocují svůj názor na Bitcoin a začínají s ním pracovat, umožňovat investice i svým klientům. Některé velké společnosti (jako je např. Tesla) tak nakoupily Bitcoin jako rezervní aktivum. Dříve se nakupovalo zlato, dnes a v budoucnu to bude Bitcoin.

Vyplatí se investovat do bitcoinu?

Otázka a odpověď za milion. Každý by rád slyšel jednoznačnou odpověď na to, zda se vyplatí investovat do bitcoinu. Upřímně, nikdy z nás nemá křišťálovou kouli. Bitcoin je velmi volatilní finanční aktivum, které nabízí velké zhodnocení, ale zároveň přináší značná rizika.

Pro rok 2021 někteří analytici předpokládají, že cena Bitcoinu dosáhne 100 tisíc dolarů. To by při současné ceně 50 - 60 tisíc dolarů (duben 2021) znamenalo téměř 50% zhodnocení.

Někteří však vidí v kryptoměnovém trhu mnohem větší příležitosti. Bitcoin ve srovnání s altcoiny (jinými kryptoměnami) neroste vždy tak rychle. Mnozí se tak pustili do spekulací altcoinů (např. Cardano, VeChain, Dogecoin, Chilliz, Uniswap, Klaytn, Filecoin, Chainlink, Polkadot, atd.). Sdílel jsem svůj pohled na nejlepší kryptoměny, avšak především nováčky bych rád upozornil, že celý kryptoměnový trh je velmi volatilní a cena altcoinů skáče v rámci jednoho dne někdy i o stovky dolarů nahoru dolů. Takové obchodování kryptoměn je spíše spekulací než investováním.

Co je kryptoměna

Kryptoměna je typ digitální měny, která funguje na principu P2P sítě a decentralizace. Bitcoin (BTC) je aktuálně nejznámější a nejrozšířenější kryptoměnou.

Video vám vysvětlí, jak že to vlastně celé funguje. Základem kryptoměn je jejich funkčnost, a to na decentralizované bázi. Neexistuje zde jedna centrální autorita, tak jako u normálních penězích (označovaných jako fiat peníze, tedy CZK, USD, EUR, atp.) to je centrální banka, např. FED, Evropská centrální banka či ČNB. Centrální banky se kdykoli mohou rozhodnout, že vytisknou peníze a prostě ty papírky vydají. Dobře víme, že toto není dobré řešení, přesto nás politici a lobby neustále tahá do této propasti.

Co je Bitcoin (BTC)

Bitcoin je první decentralizovaná kryptoměna, která funguje v open-source P2P platební síti, je založena na blockchain technologii a využívá kryptografické šifrování. Jedná se o digitální měnu, která byla navržena tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat, padělat a aniž by byla náchylná na inflaci. Bitcoin vznikl v roce 2009 a zakladatel je znám pod přezdívkou Satoshi Nakamoto.

Bitcoin se těží, což je proces, kdy dochází ke vzniku nových bitcoinů a zároveň je to proces ověřování transakcí. Počet všech bitcoinů je však omezen a konečné číslo je přibližně 21 000 000 (přesně je to 20 999 999,9769).

Decentralizace a svoboda

Hlavní unikátnost Bitcoinu (a řady dalších kryptoměn) je jejich princip decentralizace. V praxi to znamená, že jeho získávání a distribuce je navržena tak, aby ji nemohl autor ani jiný jednotlivec ovlivňovat (zajišťuje technologie blockchain a kryptografické šifrování). Neexistuje zde žádný centrální bod, který by digitální měnu bitcoin řídil a ovládal. To je totiž dnešní problém FEDu, Evropské centrální banky (ECB), České národní banky (ČNB) a dalších institucí - rozhodnou se, že natisknou peníze, tak je natisknou a pustí do oběhu. A inflace je na světě.

Digitální majetek patří mezi Teorii vlajek (tzv. Flag Theory). Jedná se o posledně přidanou sedmou vlajku. Cílem vlajkové teorie je umožnit jednotlivci větší svobodu. S naším strategickým přístupem jsme schopni nastavit své občanství, cestovní pasy a víza, bankovní účty, danění, výdaje, měnovou konverzi a další faktory tak, abychom využili všech výhod, které nám různé státy nabízí.

Nejsme přece strom, abychom celý život zůstávali na jednom místě (rozumějme v jedné zemi). Jsem zastáncem strategického přístupu k životu i podnikání. Také proto se mi směr bitcoinu a některých dalších kryptoměn velmi líbí.

Jak koupit Bitcoin

Zájem o krypotměny stoupá a s ním i otázky související s nákupem bitcoinu. Obchodování kryptoměn a bitcoinu (nákup a prodej) probíhá zejména přes burzy anebo směnárny. Alternativou jsou bitcoin automaty (tzv. bitcoinmaty), které mají výhody ve zvýšené anonymitě anebo nákup bitcoinu skrze CFD investici, které však nedoporučuji (snadné na ovládání, ale kryptoměny de facto nevlastníte).

Pokud by vás odradilo, že cena bitcoinu je přibližně 1 milion korun, tak dobrá zpráva je, že nemusíte kupovat bitcoin po jednotkách. Minimální množství pro nákup bitcoinu je často na jednotlivých burzách v ekvivalentu 10 dolarů, tedy přibližně 230 korun. Kupujete si tedy zlomek bitcoinu. Ale i ten může mít v budoucnu velkou cenu.

Kde koupit Bitcoin

Nejvíce doporučovaný způsob pro nákup bitcoinu, který chcete mít jako investici je napřímo skrze burzu. Burza je místo, kde se zaregistrujete, vytvoříte si účet, ověříte svoji identitu (obvykle nahráním fotky občanského průkazu) a bitcoin si koupíte za CZK, EUR, USD či jinou měnu.

Kde nejlevněji koupit bitcoin

Binance je dle mého průzkumu aktuálně nejlepší kryptoměnovou burzou pro nákup bitcoinu. Kurz je férový (na jiných burzách může být stanoven i vyšší kurz, takže byste si za stejné množství peněz koupili de facto méně bitcoinu). Poplatky za obchodování jsou skutečně minimální. Registrujte se přes tento speciální odkaz a ušetříte ještě 10% na poplatcích.

Binance burza je v českém jazyce, to je skvělá zpráva pro technicky méně zdatné. Registraci a nákup bitcoinu zvládne tak každý.

Kde koupit bitcoin za CZK

Alternativou pro nákup bitcoinu je burza Coinmate.io. Její kurz BTC/CZK i BTC/EUR je o trochu horší než na Binance a poplatky za obchodování jsou trochu vyšší. Není to však nic, co by vás zruinovalo a Coinmate patří dlouhodobě mezi oblíbené burzy skrze které Češi a Slováci nakupují bitcoin i jiné kryptoměny.

Burza Coinmate byla dříve oblíbená, protože byla přeložena do češtiny a Binance byl dříve pouze anglicky. Výhodou tak dnes nemůže být český jazyk, protože i Binance je v češtině. Výhoda Coinmate je v jednodušším prostředí pro orientaci. Dobít můžete CZK a bitcoin si koupíte na pár kliků za české koruny.

Jak koupit bitcoin anonymně

Bitcoin nebyl technologicky designován jako anonymní kryptoměna. Zejména ve spojení s tím, že dochází k ověřování identity při registraci na burzách, pak nelze mluvit o anonymním bitcoinu. Pokud přece jenom chcete bitcoin koupit anonymně, pak můžete využít těchto metod:

 1. Bisq, decentralizovaná burza (bez nutnosti verifikace vaší identity)
 2. Bitcoin automat (bitcoinmat)
 3. Směna mezi kamarády, známými či důvěryhodnými osobami s domluvou mimo burzu

Jak koupit bitcoin v automatu (bitcoinmatu)

Dnes existují speciální bitcoin bankomaty, tzv. bitcoinmaty. Ty umožňují jak nákup bitcoinu, tak jeho prodej, tedy prodáte svůj bitcoin a vyberete české koruny. V České republice je provozuje společnost WBTCB.

Bitcoinmaty jsou v každém větším městě (v Praze, Brně, Plzni, Karlových Varech). Já mám osobní zkušenost s BTC bankomatem v Praze na Příkopech ve Slovanským domě. Poplatky za výběr nejsou žádné, jen je ovlivněn kurz BTC/CZK.

Stanovený kurz v bitcoinmatu není dobrý a jedná se o přibližně 10% přirážku. Bitcoinmaty nedoporučuji na nákup ani prodej bitcoinů. Může to být zajímavá alternativa, jak prodat bitcoin anonymně a vybrat české koruny. V takovém případě využijte bitcoinmat v Pararelní Polis v Praze než abyste šli do obchodu Alza a zde vybírali bitcoiny. Nezapoměňte, že u bitcoin automatů jsou kamery. Bitcoinmaty mají omezený denní výběr na jedntlivce (cca 27 tisíc korun).

Dle zkušeností si nechte přibližně 30 - 60 minutovou časovou rezervu, chvilku trvá než dojde k potvrzení transakce, že jste BTC zaslali na požadovanou adresu. Poplatku za poslání BTC se nevyhnete a jeho výše závisí z jaké peněženky budete bitcoin posílat.

Kde obchodovat bitcoin

Bitcoin je digitální měna, takže obchodování můžeme připodobnit obchodování národních měn na Forexu. Výběr platformy, kde budeme obchodovat, tedy burzy pro nákup a prodej bitcoinu, je důležitý nejen kvůli poplatkům za obchodování, ale především považuji za důležitou důvěryhodnost a stabilitu platformy. V minulosti jsme byli svědky krachu burzy Mt Gox (únor 2014) a i v roce 2017/2018 krachovaly některé burzy (často ruského původu), investoři tak ztratili nenávratně veškeré své peníze.

Kryptoměnové burzy

Během těch několika let jsem prozkoumal řadu kryptoměnových burz jako je Coinbase, Kraken, Bittrex, Poloniex, Bitfinex, Bitstamp, CoinMate, Binance, Huobi, HBTC, atd. Zahraniční burzy mají o trochu výhodnější kurzy, prostředí je pro uživatele investora více pokročilejší a podporují více kryptoměn, nejen bitcoin.

Pro obchodování kryptoměn je velmi důležité, které kryptoměny burza podporuje a umožňuje jejich nákup a prodej. K zamyšlení pak je, zda chcete obchodovat také z mobilního telefonu, některé burzy mají Android i iOS aplikace. To zní sice skvěle, ale je důležité si připomenout, že byste v obchodování měli mít konkrétní strategii, jinak s největší pravděpodobností dlouho nevydržíte (tedy váš účet v kladných číslech nevydrží). Nenechte se emočně zlomit mediálními titulky.

V roce 2016 - 2018 jsem nejčastěji používal burzu CoinMate, Kraken a Poloniex. Poloniex byla tehdy nejlepší burza na obchodování altcoinů. Skrze Coinmate bylo možné koupit bitcoin za CZK.

V roce 2020 a 2021 používám výhradně burzu Binance, kterou hodnotím jako nejlepší kryptoměnovou burzu. Je vhodná i pro začátečníky, můžete přepnout do češtiny. Přestože na první pohled může vypadat pro úplné začátečníky prostředí složité, orientace vám zabere několik minut. Burza Binance nabízí nejvýhodnější kurzy, mnoho altcoinů, velkou likviditu, férové kurzy, minimální poplatky a je stabilní. Je to jedna z těch burz, u kterých se příliš nebojím hacknutí a vykradení.

Kurz Bitcoinu, cena a vývoj v čase

Na obchodních platformách, tedy burzách, kde bitcoin obchodujete, najdete velmi často základní grafy. Pro detailnější pohled však doporučuji pracovat s dalšími nástroji pro analýzu.

Já osobně mám rád nástroj TradingView. Používají ho investoři, kteří obchodují na denní bázy forex, akcie nebo kryptoměny. Avšak i mě, přestože neobchoduji každý den, tak souží velmi dobře. TradingView je kvalitní nástroj pro technickou analýzu s řadou funkcionalit. V začátku vám bude stačit základní graf.

Ačkoli na výše uvedeném obrázku vypadá křivka ceny bitcoinu poměrně odstrašujícím dojmem (cena neustále stoupá a od konce roku 2020 neuvěřitelně hodně), tak vězte, že se jedná o lineární graf, který není plně vypovídající a skrývá řadu důležitých elementů. Proto, abychom jim porozuměli, potřebujeme znát blíže tzv. technickou analýzu.

Technická analýza

S obrovským růstem ceny bitcoinu v roce 2017 značná část nových investorů začala spekulovat a obchodovat s BTC na denní bázi. Chci jen upozornit, že stát se odborníkem na technickou analýzu není otázka týdnů ani měsíců. Technická analýza vsází na timing, tedy správné načasování vstupu do obchodu a výstupu z obchodu. Když vzpomeneme na investiční pilíře Warrena Buffetta (akciové hodnotové investování), pak dlouhodobě nelze porážet trh pomocí časování.

Ani lidé to nedokáží, ani stroje. Samozřejmě někteří už programují a nasazují automatické roboty na obchodování s kryptoměnami. Může nám to pomoci vyhnout se emočním rozhodnutím (emoce jsou prý největším nepřítelem investora).

Já osobně sdílím názor, že ani to nám stoprocentně v investování nepomůže. Totiž, že dlouhodobě nedokážeme správně vstupovat a v pravou chvíli vystupovat z obchodů. Dalším negativem takového obchodování je stres (pokud děláme manuálně obchody my i když je za nás dělá robot, protože sledujeme výkyvy hodnot a provedené obchody v administraci) či dokonce zbytečně strávený čas před obrazovkou zíráním na grafy. To skutečně chceme dělat? Nebo jen chcete vydělat peníze?

Paradoxně, když si představíme někoho, kdo investoval do bitcoinu v roce 2016 a bez jediného dalšího obchodu se podívá na svůj účet dnes, hodnota bitcoinu se natolik zvýšila, že vydělal sakra hodně peněz. Investování stylem buy and hold (kup a drž) je rozhodně cesta, kterou razím. A přikláním se k takovému investování nežli se snažit časovat trh a obchodovat kryptoměny včetně bitcoinu.

Hodnotové investování

Cílem hodnotového investování je snažit se určit hodnotu a cenu zvolené kryptoměny, a to především studiem dané kryptoměny, tzv. White Paperu, technologického pozadí kryptoměny, navazujících služeb, ekosystému a současně průzkumem vývojového týmu (historie projektů, současná aktivita, velikost komunity, atp.). Nemyslím, že se dostaneme ke konkrétnímu číslu, však to ani u hodnotového investování u akcií nedokážeme - cílem je ale určit nějaké rozmezí anebo alespoň zda současná cenová hladina je o hodně menší či o hodně větší.

U kryptoměn mě nejvíce zajímá právě technologické pozadí, potenciál byznys změn, kontext se současností, vize do budoucna a vývojový tým. Kromě bitcoinu mě velmi zaujala kryptoměna:

 • Ethereum
 • Cardano
 • VeChain
 • IOTA (report v angličtině o budoucnosti Internetu věcí a krypotměny IOTA)
 • Efforce (report v angličtině s analýzou ekosystému Efforce v čele se Stevem Wozniakem, spoluzakladatel Apple)

Současně sleduji významné mediální zprávy (tj. tzv. sentimentální analýza kryptoměnového trhu), které po řadě zkušeností mají potenciál zahýbat s cenou kryptoměny. Krypto-trh je velmi mladý a citlivý na negativní i pozitivní zprávy.

Tato kombinace mi dává signály k nákupu či prodeji. Trh aktuálně nabízí více jak 100 kryptoměn - řada z nich do 5 let zcela zanikne a vzniknou desítky, možná stovky dalších. Tlak je tu obrovský a proto cítím, že pokud se shodneme na dlouhodobé strategii investování buy-hold, pak je nutné důkladně zanalyzovat situaci a určit, zda daná kryptoměna má budoucnost.

Jsem toho názoru, že diverzifikace je v tak dynamickém prostředí jako jsou kryptoměny nutná. Bitcoin není jediný horký kandidát na růst o stovky procent ročně. Lze zajímavě pracovat i se strategií nákupu silných kryptoměn pro hold a část portfolia věnovat na alternativní altcoiny pro spekulace.

Jak uložit Bitcoin

Bitcoiny musíte mít také někde uložené (jako např. peníze máte uložené v bance). Služeb, metod a způsobů existuje nespočet. Já funguji na peněžence Blockchain.com. Jedná se o softwarovou online peněženku. Ještě bezpečnější varianta uchovávání Bitcoinů je pomocí hardwarových peněženek a pokud investujete více jak 50 tisíc korun, určitě bych to doporučil. Já funguji na hardwarové peněžence Trezor a mohu vřele doporučit.

Mnoho začínajících investorů nechává nakoupené bitcoiny a další kryptoměny na burze. To je jedno z největších rizik, které můžete podstoupit. Pokud se něco stane s burzou, vaše peníze jsou nenávratně ztraceny. Aktuálně neexistuje téměř žádná regulace kryptoměnových burz a za vaše prostředky vám nikdo neručí. To je velký rozdíl mezi investování do kryptoměn a investování do akcií. Akcioví brokeři často ručí za vaše peníze.

Pokud nemáte tzv. privátní klíče (heslo) ke svým bitcoinům, pak se říká, že je de facto nevlastníte. Privátní klíče (tzv. seed, tedy heslo) získáte po registraci na online peněžence anebo hardwarové peněžence, např. Trezor.

Bitcoin má stále větší využití

Často se setkávám s otázkami typu: "A k čemu jako teď ten bitcoin využiju?"

V žádném případě si ho nemusíte do nekonečna spořit anebo s ním jen obchodovat (spekulace, prodej, nákup). Bitcoin je virtuální měna, jsou to elektronické peníze, takže s nimi můžeme už v řadě obchodů zaplatit. A o to tu do budoucna jde.

Dokud bitcoin nezaujme větší část populace a nebude používán jako platidlo, pak jeho hodnota radikálně nevzroste a nebude stabilní. Jinými slovy, čím více je bitcoin používán, tím více mu lidé věří a jeho hodnota roste. Veškeré monetární systémy jsou založené na důvěře a u bitcoinu tomu není jinak.

S bitcoinem můžete platit např. v kavárně Pararelní Polis v Praze (platby také litecoinem) či Alza zavedla také možnost platby BTC.

Já jsem platbu bitcoinem využil například pro:

 • Express VPN (pro bezpečnost internetového spojení, doporučuji pro práci na dálku)
 • Wedos registrace či prodloužení domény a hostingu webových stránek
 • Koupě stojanu Roots Stand (doporučuji pro všechny, kdo pracují na notebooku déle než 4 hodiny denně, je vhodné nejen pro MacBooky)
 • Práškové jídlo MANA, rychlé a zajímavé řešení stravy nejen pro cestovatele

Dnes existuje už skutečně hodně služeb a produktů, které si můžete za bitcoin koupit. Elon Musk umožnil nákup elektrického automobilu Tesla za bitcoiny.

Bitcoin je digitální zlato

Pravda je taková, že dnes bitcoin utrácí málokdo a raději si je lidé (investoři) spoří, protože předpokládají, že jejich cena radikálně vzroste. Také z toho důvodu se bitcoinu říká digitální zlato. Se zlatem se také běžně neplatí, ale plní určitou rezervní a investiční funkci.

Kde hledat informace o kryptoměnách a bitcoinu?

Za zlatou dvojku portálů v oblasti kryptoměn, které doporučuji pravidelně sledovat jsou:

 • Cointelegraph.com
 • CoinDesk.com

Nejznámější kryptoměny

Pořadí nejznámějších a největších kryptoměn se neustále mění. Mezi nejoblíbenějších kryptoměny však dlouhodobě patří:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Ethereum (ETH)
 3. Binance Coin (BNB)
 4. Cardano (ADA)
 5. Litecoin (LTC)

Kryptoměna Ripple byla dlouhodobě oblíbená, avšak dle událostí na přelomu roku 2020 a 2021 zažívá regulatorní problémy, což má velké negativní dopady na investory. Ti raději své investice vybírají a přesouvají do jiných kryptoměn.

V roce 2020 získaly největší pozornost kryptoměny spojené s DeFi, půjčováním peněz a vyděláváním (tzv. lending a staking), případně kryptoměny vylepšující blockchainové vrstvy technologie.

 • Chainlink (LINK)
 • Polkadot (DOT)
 • Compound (COMP)
 • Aave (AAVE)
 • Tezos (TZX)
 • Synthetix (SNX)
 • yearn.finance (YFI)

V roce 2021 získávají na pozornosti kryptoměny spojené s NFT (non-fungible token, nezastupitelný token). Jedná se především o altcoiny:

 • Chiliz (CHZ)
 • Enjin coin (ENJ)
 • Decentraland (MANA)

Adopce kryptoměn

Kryptoměny v roce 2020 a 2021 zažívají další obrovský boom. Rozdíl oproti bitcoinové bublině v roce 2017/2018 je ten, že nyní jsou v bitcoinu a případě některých dalších kryptoměnách (např. Ethereum) navezeny institucionální investoři (banky, fondy, velké společnosti).

Podívat se můžete na shrnující video, ve kterém ukazuji, jak probíhá adopce na začátku roku 2021. Doporučuji k přečtení celý článek Adopce kryptoměn.

Vyplatí se investovat do Bitcoinu? Půjde jeho cena nahoru nebo dolů?

Konec roku 2016 byl pro bitcoin skvělý a dostal se z hodnoty 650 USD na hodnotu cca 1000 USD. Celý tento strmý nárůst trval necelých 30 dní. Začátkem roku 2017 došlo k poklesu až někam k hladině 850 USD. Existují názory, že jde o korekci, jiní tvrdí, že bude následovat další vlna poklesu a samozřejmě další budou tvrdit, že cena půjde hodně nahoru.

Pokud někdo šílel, že nekoupil bitcoin za 650 USD a proklínal se, že mu utekla příležitost, myslím, že není dnům konec. Hodnota nám klesla z 1000 USD na 850 USD a možná právě teď je ta správná chvíle pro investici. Nechci tvrdit, že níže to jít nemůže. Nejsem spekulant na cenu. Kryptoměny hrají v mém životě svoji roli a do budoucna budou, myslím, hrát roli nezastupitelnou (viz výše).

Můj tip (není investiční doporučení): Hodnoty bitcoinu kolem 840 - 870 jsou aktuálně ideální k nákupu. Pokud dokážete dlouhodoběji držet, v roce 2017 se myslím dočkáme nových maxim bitcoinu. Predikce jsou, že bitcoin by měl přesáhnout hranici 2000 USD. A to je v uvozovákách potom jedno, jestli koupíte při kurzu 800 USD nebo 850 USD. Hlavní je, rozhodnout se a podle toho jít do akce!

Tento blok jsem zde nechal, protože krásně demonstruje, jak někdo neustále přemýšlí, zda koupit bitcoin o 50 nebo 100 dolarů výše nebo níže. Ale o tom to není, že?

Bitcoin dosáhl 4000 USD a nyní klesá - vyplatí se investovat?

Aktuálně (20. srpna 2017) má Bitcoin hodnotu okolo 4000 USD. Jedná se už o druhý All time high, bitcoin narostl nad 4000 USD, pak klesl a nyní ho máme zpět na vrcholu. Médii lítají emoční zprávy o zavírání čínských burz, jejich přesunu do Japonska, konec investic Číňanů anebo blížící se Segwit2x, štěpení bitcoinu, které může poznamenat nejen cenu BTC, ale i jeho hodnotu.

Slyšeli jsme silná jména, která se vyjadřovali, že bitcoin je bublina (např. Forbes zveřejnil takový článek a také CEO Jamie Dimon z JP Morgan, jedné z největších amerických bank). Připadá mi to spíše jako boj starých dinosaurů s novými. Já osobně kryptoměnám věřím, decentralizace a blockchain podle mě způsobí obrovskou revoluci během 5-10 let. Myslím, že nebude jeden vítěz v kryptoměnách a budeme svědky dospívajícího trhu kryptoměn, ve kterém si ty silnější budou tvořit vlastní ekosystém.

Americký dolar možná nezanikne během naší generace, ale o to se ani v investici nesnažíme. Chceme jen využít příležitosti zhodnotit peníze. A příležitost tady je! Stejně jako byla v 2016, kdy hodnota poskakovala na 1000 USD za 1 BTC, tak dnes, kdy poskakuje na 4000 USD. Potenciál je tu obrovský, jsou to stovky i tisíce procent u některých kryptoměn. Samozřejmě je tu značná volatilita a rizikovější oblast pro investici snad ani dnes neexistuje (pokud opomenu HYIP).

Se zájemci sdílím mé myšlenky a aktuální tipy pro zhodnocování peněz, přihlásit se můžete na stránce Investování. Nedávno jsem sdílel své pocity ohledně kryptoměny Ethereum, kterému do budoucna velmi věřím (hodnotu přes 500 USD/ 1 ETH uvidíme během 3 let, aktuálně v srpnu 2017 se točíme okolo 150 - 300 USD a v prosinci 2017 na hodnotě 800 USD).

Dnes už to samozřejmě není jen o Bitcoinu. Jsou tu i jiné potenciální investiční příležitosti v kryptoměnovém trhu - které vystoupají, ale také padají, tak pozor. Kryptoměna IOTA je však jedna z těch, které osobně věřím pro dlouhodobou investici. Podívat se můžete na kryptoměny, do kterých investuji nejvíce peněz.

Kurz a cena Bitcoinu dnes

Na konci roku 2020 začala cena Bitcoinu rapidně stoupat. V lednu 2021 jsme poprvé viděli, kdy BTC vystoupalo přes 40 tisíc dolarů. Následuje menší korekce k 32 tisícům dolarů.

Uvidíme, kam půjde cena BTV dál, ale predikce mnohých analytiků a dlouhodobých investorů jsou, že se cena bitcoinu může tento rok (2021) dostat na 140 tisíc dolarů. Osobně si myslím, že ač to může působit velmi šíleně, cena bitcoinu přes 100 tisíc dolarů je skutečně reálná. Nedivil bych se, kdybychom hranici 100 tisíc překonali v roce 2021.

V únoru 2021 jsme poprvé překonali cenovou hranici 50 tisíc dolarů za jeden Bitcoin. Ethereum dosáhlo také svého cenového maxima, když překonalo 1800 dolarů za 1 ETH.

V březnu 2021 jsme překonali cenu 60 tisíc dolarů za jeden Bitcoin. Během měsíce března jsme zažili i mírné korekce, některé pod hranici 50 tisíc dolarů. Dochází k určité konsolidaci, ustálení cen. To je v zásadě dobrá zpráva pro bitcoin. Bitcoin se nadále pro měsíc duben nachází v býčím trhu - tedy s tendencí dalšího růstu ceny.

Zdroj : Finex.cz   

Sledujte nás na Facebooku

KONTAKTUJTE NÁS