Jak koupit první akcii

26.03.2021

Ocitli jste se v situaci, kdy máte přebytek peněz a nevíte, co s ním? Chtěli byste dosáhnout opojného stavu, kdy pro vás vaše peníze pracují a vydělávají vám, zatímco vy spíte? Tak to je budete muset investovat! Náš web vám ukáže, jak na to a naservíruje vám návod, jak si koupit svoji první akcii. Vzhůru na burzu!

V supermarketu si akcii nekoupíte

Nákup akcie není tak složitý, jak se na první pohled může zdát, na druhou stranu to není tak samozřejmé, jako jít do Lidlu a koupit si rohlíky. Pryč jsou doby, kdy jste pro provedení nákupu akcie firmy Microsoft museli zavolat nějakému oplzlému chlápkovi do kanceláře v ulici Na příkopě. Dnes vám stačí zařízení s připojením k internetu a doklad totožnosti. A peníze, pochopitelně. Čtete správně, pořízení cenného papíru nikdy nebylo přímočařejší.

Výběr brokera

Zde přichází na řadu první vystřízlivění. Akcii si bohužel nemůžete koupit úplně tak sami. Nemůžete zavolat na Pražskou burzu a oznámit "Ahoj Karle, jojo, žena dobrý, prosím tě, chtěl bych koupit 350 akcií ČEZu". K tomu budete potřebovat tzv. brokera. Z předchozího článku už tušíte, co to broker je. Broker je zaměstnanec firmy, která má přístup na burzu cenných papírů. K tomu, aby mohla na burze provádět transakce, potřebuje licenci, kterou jí vystaví centrální banka. Mimo jiné pak existují i regulační úřady, který provoz takových brokerských firem regulují. Když jde o peníze, zákony jsou striktní. Tedy pokud nejste český premiér a druhý nejbohatší muž v zemi.

Příklady v Česku dostupných brokerů jsou například Degiro, Interactive Brokers, XTB, Fiobank, Saxo Bank atd. Jejich srovnání můžete najít zde.

Jak přesně funguje broker asi spoustu drobných investorů (chápejte vás) nezajímá. Pro vás bude důležité to, že si u brokera můžete otevřít obchodní účet, na něj si poslat finanční prostředky a následně si u něj pořídit vámi vytipovanou akcii (popř. fond, cenný kov, Bitcoin).

Při výběru brokera by vás měla zajímat spousta věcí. Určitě dbejte na reputaci, jde totiž pouze o takovou maličkost, jako jsou vaše peníze. Nechcete si otevřít obchodní účet u někoho, kdo vás prvně kontaktoval přes telefon a slíbil vám 1000% návratnost vašich investic. Pokud si nejste brokerem jistí, přečtěte si recenzi. Na internetu jich je k dohledání spousta.

Pokud je váš broker důvěryhodný, položte si otázku, jak s ním můžete komunikovat. Jasně, lowcostový (nízkonákladový) broker se sídlem na Kypru má sice nejnižší poplatky na trhu, ale pokud se s ním nebudete moct spojit v případě potíží, jste nahraní. Stejně tak je důležitý jazyk podpory. Nejste si jistí svojí řečtinou? Vyberte si brokera, kterému budete rozumět!

V případě, že vás nezajímají akcie, ale například komodity, ujistěte se, že váš broker obchodování komodit nabízí. Stejně tak se to má i například s kryptoměnami, forexy, dluhopisy, fondy atd.

V neposlední řadě si položte otázku, jak broker nakládá s vašimi penězi a akciemi. Půjčuje vaše akcie dalším investorům (poměrně častý jev u lowcostových brokerů)? Má pojištěné vaše neinvestované vklady v případě krachu? Jsou zakoupené akci vaše, anebo jsou brokera? V takovém případě by šlo spíše o fond než brokera, ale o tom jindy.

Nakonec vás stejně ale bude zajímat nejvíce to, kolik vás všechno bude stát. Brokeři totiž taky musí živit své rodiny, a tudíž si za svoje služby budou něco nárokovat.

Na poplatcích záleží

Pokud jste začínající investor, jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru jistě budou poplatky. Představte si, že máte brokera A, s kterým obchoduje váš strýc v řádech stovek tisíc korun, a pak máte lowcostového brokera B. Pokud jste začínající investor, je velmi pravděpodobné, že první investice budou poměrně malé, třeba jen v řádech tisíců korun. Broker A si účtuje 250 Kč za transakci a 0,5 % z investované částky navrch. Broker B má poplatek za transakci 30 Kč. Investujete 2500 Kč. U brokera A by poplatek spolkl skoro 11 % z investované částky, a vy byste nakonec investovali pouze 2240 Kč. U nízkonákladového brokera B by poplatek z částky činil jen 0,6 %.

Nyní se zkuste zamyslet, co to s vašimi investicemi udělá během jednoho roku. Pokud provedete jednu transakci v hodnotě 2500 Kč měsíčně, investujete za kalendářní rok 30 000 Kč. Na poplatkách u brokera A zaplatíte 3150 Kč, kdežto u lowcostového brokera vás přístup na burzu bude stát jen 360 Kč ročně. Pro začínajícího investora s malými a pravidelnými investicemi je tento rozdíl naprosto zásadní, jelikož poplatky výrazně snižuje návratnost investic!

Ponaučení? Na poplatcích záleží!

Zajímejte se i o skryté položky

Vzhledem k tomu, že jde o vaše peníze, s poplatky se opravdu, ale opravdu pořádně seznamte, ať pak nebrečíte. Broker si mimo jiné může účtovat náklad za připojení na danou burzu, za vyplácení dividend, za zprostředkování cen v reálném čase, roční náklady spjaté se správou účtu, poplatek za prodej a následný podíl při zisku z prodeje pozic nebo dokonce i poplatek za elektronický výpis z účtu.

Buďte při výběru brokera svědomití, protože poplatky jsou největší nepřítel investora. Poplatky a daně pochopitelně. Vysoké poplatky vás mohou v dlouhodobém horizontu stát desítky procent z vašich zisků!

Daně

Dvě věci jsou v životě jisté - daně a smrt. Daně jsou neuvěřitelně komplexní téma. Kde sídlí firma prodávající akcii? Pokud máte fond, v jaké zemi má daňový domicil? Žijete a pracujete v zahraničí? Pokud ano, kde je tedy váš daňový domicil? Jaké jsou smlouvy a dohody mezi všemi těmito účastníky? Ohledně daní se poraďte s daňovým poradcem. Vzhledem k tomu, že se článek zabývá pouhým nákup akcie, daně vás zatím nemusejí zajímat.

Nákup akcie

Vybrali jste si brokera na základě vašich osobních preferencí a investičního stylu, víte, kolik vás to všechno bude stát a tušíte, že budete muset řešit daně v případě prodeje a zisku z akcie. Konečně přichází na řadu ta příjemnější část, vlastní nákup akcie.

Broker vám umožní přístup do svého internetového portálu. Je třeba podotknout, že pro začínajícího investora může být něco takového opravdu děsivé, protože najednou se ocitne v rozhraní, kde na něj vyskakují všemožná procenta, grafy, červená a zelená čísla a nepřeberné množství divných symbolů a nesmyslných zkratek.

Vás však zajímá jen ta jedna jediná akcie Microsoftu, kterou jste se rozhodli pořídit. Navštivte stránku finance.yahoo.com a zjistěte si, jaký je symbol akcie. Stránka finance.yahoo.com je obecně skvělý nástroj, kde získat faktický přehled o akciích, fondech a obchodovatelných komoditách (ačkoliv můj děda používá velmi úspěšně teletext). V případě Microsoftu je burzovní zkratka (angl. ticker) MSFT. Vložte do vyhledávače vašeho investičního portálu ticker MSFT a jste doma. Vidíte aktuální cenu, vývoj ceny a možnosti nákupů, jako je třeba nákup za tržní cenu, short, opce atd.

Vy už máte na vašem investičním účtu uloženo 2500 Kč a momentální tržní cena akcie Microsoftu se pohybuje kolem této částky (120 dolarů). Klikněte na tlačítko nákup, výběr potvrďte, pohodlně se usaďte a pogratulujte si, protože jste právě koupili svou první akcii. Teď už jen sledujte, jak se vám nákup nepovedl a jak Trumpem vyhlášená obchodní válka Číně způsobí pokles investice o 10 % během několika dnů. Vy jste ale dlouhodobý investor, a tak vás dočasný pokles nerozhází.

Srozumění s riziky

Víte, jak se vždy na zápatí každé smlouvy vyskytuje text psaný extra malými písmeny, který obsahuje výstrahy, které byste si raději měli přečíst? S investicemi je to obdobné. Vždycky je životně důležité vědět, co kupujete, kde to kupujete, za kolik to kupujete a co to pro vás bude v budoucnu znamenat. Stejně tak jako strávíte dlouhé hodiny s výběrem nového chytrého telefonu nebo horského kola, nepodceňujte ani výběr brokera a následně i akcie a pochopení všech souvislostí s jejím nákupem. Mobilní telefon vás bude stát pár tisíc a tím to končí. Do akcie či fondu pravděpodobně během jeho životnosti vložíte i stovky tisíc korun, takže se vyplatí vědět, do čeho jdete.

Jak jste si koupili vaší první akcii vy? Máte nějaké postřehy či rady, které byste chtěli sdílet s publikem? Napište na info@jak-snadno-vydelat.cz

Zdroj : Finex.cz   

KONTAKTUJTE NÁS