ETF (Exchange Traded Funds) - Jsou burzovně obchodované fondy to pravé pro vás? Jak je obchodovat?

27.05.2021


ETF neboli Exchange-Traded Funds jsou moderními investičními nástroji, které v poslední době těší rostoucí oblibě investorů.

Česky se ETF překládají jako "burzovně/veřejně obchodované fondy", což dokonale vystihuje jejich podstatu - jedná se o fondy vydávané a spravované specializovanými finančními institucemi, které narozdíl od klasických otevřených fondů vydaly své akcie.

Umožňují spekulaci jak na růst, tak na pokles hodnoty podkladového aktiva, přičemž podkladovým aktivem může být prakticky cokoliv - od jednotlivých akcií či akciových indexů přes komodity až po měny. Oproti investicím do klasických fondů zde také odpadá poplatek pro správce fondu a možnost jeho lidské chyby. Vše je transparentní a můžeme říci, že i levné a výdělečné.

Proč jsou ETF tak populární? Jaké existují typy ETF? Podle čeho bychom si je měli vybírat? I to se na této stránce dozvíte. Pojďte spolu s námi nahlédnout do světa ETF a zjistit, v čem spočívá jejich kouzlo.

Co je to ETF

Exchange Traded Fund, nebo zkráceně ETF, je indexovou akcií většinou dokonale kopírující nějaký index, respektive složení daného indexu, nebo i jiné podkladové aktivum.

Pokud se například zaměřujete na významné německé firmy, tak se přímo nabízí index DAX 30 (Deutscher Aktien-Index 30). A právě Index DAX 30 se skládá z 30 hlavních německých společností obchodovaných na frankfurtské burze

Místo toho, abyste do portfolia tedy nakoupili 30 akcií nejvýznamnějších německých firem z frankfurtské burzy a sledovali je všechny zvlášť a platili poplatek za nákup každé z nich, tak raději zainvestujete do ETF kopírující tento index, který má v portfoliu akcie právě 30 již zmíněných firem.

A pokud v budoucnu dojde ke změně, jedna firma zkrachuje nebo ukončí svoji činnost, tak ji v indexu nahradí jiná a náležitým poměrem se upraví i index. ETF ale nejsou pouze o akciových indexech. Podívejte se zde na více existujících typů ETF.

Jaké jsou výhody ETF?

Obchodování ETF přináší investorovi celou řadu výhod. Pojďme se podívat na nejvýznamnější z nich.

  • Diverzifikace portfolia

Jedním z největších lákadel pro investory je bezesporu možnost diverzifikace portfolia svých obchodních instrumentů. V případě ETF na akciové indexy např. investor nedrží jednotlivé akcie, ale celý koš akcií, a pokles ceny jednoho titulu tak pro něj nebude mít tak zničující důsledky, než kdyby držel samotnou akcii a ta utrpěla 50% ztráty.

Nejde však jen o indexy - ETF umožňují jednoduše a levně držet např komodity a spekulovat tak na vývoj jejich cen, či se zajistit proti poklesu akcií prostřednictvím koupě např. nějakého "bezpečného" drahého kovu.

  • Jednoduchost a dostupnost

Pokud si nejste jistí, které akcie si vybrat a jaké si koupit, ETF vám umožní koupit si rovnou celý sektor. Akvizice sektorového ETF vám umožní jednoduše spekulovat jak na růst, tak na pokles sektoru, přičemž se nemusíte bát nedostatečné likvidity.

ETF jsou také obvykle dostupnější než samotná podkladová aktiva, čímž otevírají dveře jak pro méně movité investory, tak pro obchodníky, kteří s tradingem teprve začínají a nechtějí hned na začátku investovat vysoké částky.

Poplatky u ETF jsou více méně na stejné úrovni, jak u akcií, ale mnohem nižší, než u klasických podílových fondů, které by mohly svým fungováním ETF připomínat.

  • Široké spektrum podkladových instrumentů

Ruku v ruce s diverzifikací jde také další nesporná výhoda ETF - umožňují totiž investorům držet širokou paletu investičních aktiv napříč celou burzou.

Chcete si pořídit nějakou drahou komoditu, měnu, akcii nebo rovnou celý sektor? ETF vám to umožní, navíc rychle, jednoduše a bezpečně.

  • Vysoká likvidita

Vzhledem k tomu, že ETF zpravidla vydávají velké finanční společnosti a na populární burzovní aktiva, lze počítat s víceméně stejnou mírou likvidity, jako u samotného podkladového instrumentu. Jejich cena se neustále mění a obchodník je může prodávat či nakupovat kdykoliv během obchodní seance.

Díky vysoké likviditě ETF také charakterizují poměrně úzké spready, tedy úzké rozpětí mezi nabídkovou a poptávkovou cenou a tedy menší "poplatek".

Typy ETF a jejich příklady

Nyní nám dovolte představit existující typy ETF, na které můžete v rámci svého obchodování narazit. Jinými slovy - jaká podkladová aktiva či soubory aktiv mohou ETF obsahovat?

Indexové ETF

Indexové ETF obsahují takové složení a poměr akcií, aby jejich vývoj kopíroval cenový vývoj akciového indexu. Tento typ ETF tak umožňuje spekulovat jak na růst, tak na pokles nejvýznamnější světových ukazatelů tržního zdraví.

Příklady: SPY (S&P 500), JPXN (Nikkei), QQQ (Nasdaq) 

Správa indexového ETF emitentem spočívá v průběžných změnách jeho složení, tak, aby odpovídal jednotlivým akciovým indexům.

Sektorové ETF

Tento typ ETF funguje jako jakýsi koš cenných papírů, který reprezentuje nejvýznamnější firmy z vybraného tržního sektoru. Lze se tak setkat mimo jiné s finančními, energetickými, biotechnickými, lékařskými, automobilovými ETF.

Příklady: XLV (zdravotnictví), XLF (finančnictví), XLE (energie) 

Pokud chce investor spekulovat na růst či pokles konkrétního odvětví, a neví, kterou konkrétní akcii si má vybrat, je volba sektorového ETF ideální možností.

Komoditní ETF

Komoditní ETF jsou velmi zajímavou variantou, která cílí na zpřístupnění určité komodity širšímu okruhu investorů. Výběr je skutečně různorodý a zahrnuje mimo jiné drahé kovy, zrniny či oblíbené "měkké" komodity.

Příklady: GLD (zlato), SLV (stříbro), IEO (ropa) 

V případě těchto ETF nekupujete akcie nebo samotnou komoditu, ale termínové kontrakty. Vznikly za účelem vytvoření jednodušší alternativy pro obchodování komodit, než jakou představují samotné komoditní trhy.

Měnové ETF

Jak již sám název napovídá, měnové ETF se snaží zrcadlit vývoj nějaké měny. Nemusí se ale jednat o jednu konkrétní měnu, nýbrž stejně jako v případě sektorových ETF o celý koš.

Příklady: UUP (americký dolar, býčí), FXY (japonský jen), FXE (euro) 

Tento typ obvykle obsahuje buď zásobu hotovosti konkrétní měny, nebo termínový kontrakt. Jedná se o dobrou volbu pro investory, kteří spekulovat na cenový vývoj určitého platidla a chtějí se vyhnout Forexu.

Pákové ETF

Pákové ETF jsou speciálním druhem tohoto instrumentu, které reflektují vývoj akciových indexů či burzovních sektorů se zvýšenou citlivostí. Znamená to, že jakýkoliv pohyb podkladového aktiva bude v případě pákového ETF mnohonásobně výraznější.

Příklady: FAS (Russell 1000, býčí 3x), DWT (ropa, 3x), DUST (těžaři zlata, 3x) 

To samozřejmě vede k větším potenciálním ziskům z jednotlivých pohybů, což ale platí samozřejmě i opačně. Často lze narazit přímo na býčí či medvědí pákové ETF. Jejich složení obvykle zahrnuje swapy, akcie či vybrané termínové kontrakty.

Jak si vybrat ETF?

Při výběru konkrétního ETF bychom měli brát v potaz několik důležitých kritérii. Vyhneme se tak možné investiční chybě z důvodu špatné investiční strategie, nespolehlivosti emitenta nebo vysokých poplatků.

Investiční strategie ETF

Pokud to s ETF myslíte skutečně vážně a nechcete se při jejich výběru řídit pouze čísly a likviditou, je vhodné se nejdříve seznámit s investiční strategií emitenta daného ETF.

Ta je obvykle poměrně obsáhle popsána v dokumentaci. Zjistíte z ní, jak fond spravuje své pozice, a to podle jednotlivých podkladových aktiv. Obvykle se také můžete setkat s tzv. benchmarkem, což je mimořádně důležitý ukazatel, podle kterého daný fond měří svou úspěšnost investování.

Obvykle se jedná o index příslušného trhu, na kterém daný fond působí. Pro ETF SPY tedy bude benchmarkem samotný index S&P 500, atd.

Kredibilita správce fondu

Pokud je emitent investičního produktu nespolehlivý či nepříliš zavedený, ruce pryč. Obchodování těchto aktiv s sebou nese riziko ztráty vloženého kapitálu, přičemž není zajištěna ani likvidita.

Historie výnosů

Vyplatí se také podívat se na investiční výsledky fondu, kterých dosáhl v předešlých letech. Pokud např. index pravidelně nedosahuje takových výsledků, jako např. samotný benchmark, jednoduše se nevyplatí jej obchodovat.

Poplatky ETF

V neposlední řadě je vhodné seznámit se také s poplatky za obchodování a přizpůsobit jim svou vlastní investiční strategii. Poplatky se totiž v závislosti na podkladovém aktivu, a tedy typu ETF liší a např. u pákových ETF jsou z důvodu vyšších potenciálních výnosů vyšší než u ostatních typů.

Podílový fond nebo ETF?

Pokud jste někdy mluvili s nějakým finančním poradcem o investicích, pravděpodobně vám nabízel investici do podílových fondů. Což o to, nemusí se hned jednat o špatnou investici, ale oproti ETF je minimálně vysoce nevýhodná. Jakto?

Podílový fond má stanovený určitý benchmark.

Benchmarkem je většinou právě index a cíl fondů je jasný = mít vyšší výnosnost než index. Dále zde máte správce fondu (ten je placen dle dosažené výnosnosti nad benchmark). Správce fondu stojí peníze a představuje i další riziko v podobě lidské chyby nebo zneužití.

Když se podíváte na ETF, tak vám odpadá lidský faktor. Ten je nahrazen bezchybným algoritmem. ETF je levnější, transparentnější a v neposlední řadě i výrazně likvidnější. Nemusí však být výkonnější - přinášet vyšší zisky.

Pokud se takto podíváte na rozdíl mezi podílovým fondem a ETF, tak by zřejmé nevýhody podílového fondu měla vyvážit jeho výnosnost. Ovšem v dlouhodobém měřítku tomu tak většinou není a fondy jsou pod benchmarkem. Pozor, to neznamená, že by nevydělaly, ale znamená to, že na ETF byste vydělali více a to s řádově nižšími poplatky.

Dostupnost a bezpečnost ETF

Nabízejí se i další otázky, jako otázka, zda je ETF bezpečné? Zde je to jednoduché: ano, ETF jsou obecně bezpečné.

Vždy je schváleno i patřičným úřadem (například SEC - komise dohlížející na cenné papíry v USA). O bezpečnost bychom se tedy nebáli. Naopak, vysoká diverzifikace a počítačové algoritmy dělají z ETF vysoce bezpečný nástroj pro obchodování.

Jediná věc, která by na obchodování ETF mohla být nebezpečná, je broker. Pokud chcete ETF obchodovat, vyberte si pouze prověřeného brokera. Jako inspirace vám pomůžou naše recenze ověřených akciových brokerů.

Horší je to s dostupností. Českou burzu můžete rovnou přejít a musíme se podívat do zahraničí. Ovšem většina z nás používá zahraniční brokery a ETF je tak v zásadě dobře dostupné i pro nás v České republice, jen to nebude s tuzemskými hráči.

Kdy zvolit ETF?

ETF bychom volili v případě, že chceme investovat, ale máme málo času a nechceme si vše pečlivě dlouhé hodiny a dny analyzovat.

Další možností je vložit do ETF jen část kapitálu, ideálně ten dlouhodobý, a zbytek investovat na forex trhu nebo do binárních opcích. V neposlední řadě je ETF alternativou ke klasickým podílovým fondům - je však třeba si ručně ETF vybrat a nakupovat ho, zatímco u podílových fondů za nás vše zajistí portfolio manažer (který si však bere tučný poplatek).

Obchodujte ETF u těch nejlepších brokerů

XTB★ 93 %

  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)

RoboMarkets★ 92 %

LYNX Broker★ 84 %


Často kladené otázky na téma ETF

⭐️ Co jsou to ETF?ETF je specifický typ fondu, který lze obchodovat na burze stejně jako klasické akcie. Nejedná se pouze o akcie jedné firmy, ale prakticky lze spekulovat na vývoj libovolného podkladového aktiva či několika aktiv najednou. Takovým aktivem může být prakticky cokoliv - od jednotlivých akcií či akciových indexů přes komodity až po měny. Oproti investicím do klasických fondů zde také odpadá poplatek pro správce fondu a možnost jeho lidské chyby.

⭐️ Jaké ETF zvolit?Při výběru konkrétního ETF bychom měli brát v potaz několik důležitých kritérii. Vyhneme se tak možné investiční chybě z důvodu špatné investiční strategie, nespolehlivosti emitenta nebo vysokých poplatků. Pro více info si přečtěte článek výše.

⭐️ Kde ETF koupit či obchodovat?Pokud chcete ETF obchodovat, vyberte si prověřeného brokera. Existuje jich hned několik, přičemž každý z nich má své specifické podmínky. Jako inspirace vám pomůžou naše recenze ověřených akciových brokerů.

Zdroj : Finex.cz   

Sledujte nás na Facebooku

KONTAKTUJTE NÁS