Kolik elektřiny spotřebuje Bitcoin? Letos energeticky vůbec nejnáročnější, produkce ČEZ zdaleka nestačí

28.06.2021
Nejznámější kryptoměna bitcoin jak známo "spotřebuje" výrazné množství elektřiny. V posledních týdnech divoký kurzový vývoj bitcoinu přinesl dokonce historický rekord jeho energetické náročnosti. Nicméně i tak se v tomto ohledu stále zdaleka ani nevyrovnal například globálnímu bankovního systému.

Analýzou energetické náročnosti bitcoinu se dlouhodobě zabývá Cambridgeská univerzita, která pro tento účel vytvořila Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI). Tento index dokonce v reálném čase poskytuje odhad celkové spotřeby celé "sítě" bitcoinu. Model vychází z různých typů dostupného těžebního hardwaru, který původně v roce 2017 vyvinul Marc Bevand.

Cambridgeská univerzita zkrátka bere v úvahu odhadované absolutní minimum výdajů na elektřinu, na základě předpokladu, že by všichni těžaři používali energeticky nejúčinnější zařízení dostupné na trhu. Odhad horní hranice udává naopak absolutní maximum celkových výdajů na elektřinu na základě nejhoršího předpokladu, že všichni těžaři vždy používají nejméně energeticky účinný hardware dostupný na trhu, dokud je provoz zařízení z hlediska elektřiny stále ziskový. Výsledný odhad spotřeby pak vychází z předpokladu, že těžaři používají koš ziskového hardwaru, nikoliv jediný model.

Odhadovanou anualizovaná roční spotřeba je pak udávána v návaznosti na sedmidenní klouzavý průměr, aby tato výstupní hodnota byla méně závislá na krátkodobých pohybech hashrate (výkonech těžby grafických karet). Jak plyne z výše uvedeného přehledu navázaného na průměrnou globální cenu elektřiny 5centů/kWh, by dle spotřeby v posledním týdnu bitcoin za celý rok spotřeboval přes 74 TWh elektřiny. Pro srovnání celá energetická skupina ČEZ, tedy včetně jejich zahraničních aktivit, v loňském roce vyrobila necelých 61 TWh elektrické energie.

Letos bitcoin energeticky nejnáročnější

Energetická náročnost bitcoinu se začala zvedat především v průběhu roku 2017. Letošní globální eskalace povědomí/zájmu o bitcoin znamenala na jaře nové maximum. Absolutní odhadovaný vrchol lze nalézt 13. května, kdy v návaznosti na dění v síti bitcoinu v předcházejících 7 dnech šlo anualizovanou, tedy roční spotřebu, odhadovat na téměř 144 TWh elektrické energie. Horní pásmo teoretické spotřeby tehdy Cambridgeská univerzita odhadla dokonce na zhruba 510 TWh! Minimálně činila zhruba 46,5 TWh.

Pro porovnání energetické náročnosti bitcoinu možno zmínit celý globální bankovní systém. Oproti nejznámější kryptoměně systém retailového a komerčního bankovnictví vyžaduje více vrstev vypořádání. Ze systému lze, resp. vlastně spíše příliš nelze získat data, z kterých by šlo spotřebu určovat. Nicméně dle Galaxy Digital v návaznosti na odhady spotřeby energie v bankovních datových centrech, bankovních pobočkách, bankomatech a datových centrech se celková roční spotřeba energie bankovního systému odhaduje na necelých 264 TWh. V těchto dnech je tak v porovnání anualizovaná náročnost bitcoinu sotva třetinová, když je vůbec nejnižší v tomto roce, resp. na úrovních odhadovaných naposledy loni v listopadu.

Zájem o bitcoin z Číny

Jak šlo vypozorovat také v posledních dnech, výrazný vliv na cenu bitcoinu mají zprávy z Číny. A to především v kontextu různých regulací. Čína totiž hraje prim z hlediska celkového zmiňovaného hashrate. Možná místní vládní omezení či situace na energetickém trhu, závislá také na výkonnosti tamních obnovitelných zdrojů v různých ročních obdobích, tedy logicky může ovlivňovat cenu bitcoinu.

Cambridgeská univerzita na základě dostupných dat sleduje globální výkon grafických karet od roku 2019. V posledních čtvrtletích z nich lze sice vyčíst snižující se podíl Číny, nicméně stále dle posledních dat za 4. čtvrtletí loňského roku zůstal téměř dvoutřetinový.

K aktuálnímu kurzovému vývoji bitcoinu možno zmínit po jeho nádechu opětovné jižní směrování, resp. volatilitu. Zatímco ve čtvrtek se obchodoval i zpět nad hranicí 35 tis. USD, dnes se ocitl i pod 30 200 USD. Aktuálně po sobotním poledni bojuje u hranice 31,5 tis. USD.Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagramu

KONTAKTUJTE NÁS