Odborníci zjišťují, zda by šlo sluneční světlo využívat k pohonu kosmických lodí

15.05.2021

Odborníci z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) zjišťují, zda by bylo možné využívat sluneční světlo k pohonu kosmických lodí. A to nejen v rámci Sluneční soustavy, ale i mimo ní.

Podle týmu pracujícího na této technologii již dávno nejde o sci-fi. Dokazuje to i existence jakéhosi "solárního simulátoru", což je upravený přepravní kontejner lemovaný tisíci elektroluminiscenčními diodami (LED).

"To ukazuje, že solární tepelný pohon není jen fantazie," konstatoval badatel Jason Benjoski v rozhovoru pro Wired.

Pomůže technologie 3D tisku?

Základní myšlenka je taková, že solární tepelný motor by nasával vodík ze Slunce, zahříval jej a následně vytlačoval z trysky.

Má to ovšem háček: zařízení, které by ho využívalo, by se muselo ke Slunci přiblížit na nebezpečně krátkou vzdálenost. Jen tak by totiž získalo dostatečnou rychlost, která je v tomto případě definována rozpětím cca 48 000 - 322 000 km/hod.

V současnosti známe pouze několik materiálů, které by dokázaly odolávat tak vysokým teplotám a přitom stále vést vodík. Benjoski nicméně doufá, že konstrukci dostatečně účinného tepelného štítu by mohl usnadnit 3D tisk kovů.

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagramu

PŘES 17.000.000 REGISTROVANÝCH ČLENŮ

KAŽDÝM DNEM PŘIBÝVÁ DESÍTKY TISÍC LIDÍ Z CELÉHO SVĚTA, KTEŘÍ MAJÍ VEDLEJŠÍ ČI HLAVNÍ PŘÍJEM Z NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO PROJEKTU, KDE POD SEBOU NEMUSÍTE NIKOHO MÍT COŽ NABÍZÍ JAKO JEDINÝ PROJEKT NA SVĚTĚ.

VYBERTE SI JEDNU Z MOŽNOSTÍ