Audi zavírá nádrž. Od roku 2026 už nové modely pojedou pouze na elektřinu

23.06.2021
 Poslední nové auto jezdící na benzin nebo naftu začne automobilka Audi vyrábět v roce 2025. Všechny další novinky s globálním potenciálem uvedené po roce 2026? Ty už bude pohánět elektromotor."Audi je připravené na rozhodný a energický přechod do elektrické éry," prohlásil šéf automobilky Markus Duesmann během svého projevu na berlínské konferenci věnované ochraně klimatu.

Duesmannovo prohlášení ale neznamená, že za pět let si benzinové audi už nekoupíte. Je jen potřeba si zvyknout na fakt, že od roku 2026 se bude výroba aut se spalovacími motory postupně utlumovat a do roku 2033 až na pár výjimek zcela skončí."V roce 2025 představíme libovolný nový model se spalovacím motorem. V této podobě bude na trhu zhruba další čtyři až pět let. Na něj pak navážeme představením jeho mírně upravené verze - ty se běžně prodávají další tři roky," popisuje PR mluvčí českého zastoupení Audi Jiří Rozkošný cestu, vedoucí k finálnímu "benzinovému" roku 2033.

Podle Duesmanna se Audi bude až do ukončení výroby spalovacích motorů věnovat jejich dalšímu vývoji a zdokonalování. Cílem má být další zvyšování hospodárnosti se zachováním vlastností, které zákazníci od prémiové značky očekávají."Poslední spalovací motor značky Audi bude nejlepším motorem, jaký jsme kdy vyrobili," snaží se petrolheady uklidnit Duesmann.

Nástup elektromobility je u automobilky patrnější už teď: letos na trh uvedla víc elektromobilů než modelů se spalovacím motorem. Do roku 2025 jich automobilka se čtyřmi kruhy plánuje ve své nabídce přes dvacet.


Ani rok 2033 ale nemusí být pro spalovací motory ve vozech Audi definitivní - zveřejněná zpráva není určující pro všechny trhy. V Evropě a v USA je sice na místě se s nastíněnou budoucností smířit, jenže pak je tu například Čína, případně i ruský trh, kde se předpokládá setrvalý zájmem o auta na fosilní paliva.


Díky tomu může být vymírající spalovací motor v těchto částech světa ve hře o něco déle. Podle informací z automobilky se dá předpokládat, že tamější prodejci budou zákazníky uspokojovat nabídkou vozidel se spalovacími motory lokální výroby.Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagramu

KONTAKTUJTE NÁS