Rusko a Čína budou spolupracovat na výstavbě základny na Měsíci

16.05.2021

Vlády Ruska a Číny se dohodly na podepsání memoranda, z nějž plyne, že obě jmenované země budou spolupracovat na výstavbě lunární základny. Upozornil na to server SpaceNews.

Konkrétně se jedná o projekt International Lunar Research Stations (ILRS), který naplánovala Čína a Rusko jí bude pomáhat s jeho realizací.

Dotyčný projekt počítá s tím, že na naší přirozené družici nejprve budou dlouhodobě fungovat různá robotická zařízení. Ta postupně "připraví půdu" pro příchod lidské posádky, k němuž by mělo dojít někdy po roce 2030.

Rusko - které již dříve prohlásilo, že Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se v poslední době stává nepoužitelnou - prý poskytne především své odborné znalosti. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy.

Podle některých zahraničních médií by tato dohoda mohla vést k dalšímu snížení role NASA coby globálního lídra v oblasti vesmírných programů. Zvlášť když je ve hře teoretická možnost, že k Číně a Rusku se přidá i Evropská kosmická agentura (ESA).

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagramu

PŘES 17.000.000 REGISTROVANÝCH ČLENŮ

KAŽDÝM DNEM PŘIBÝVÁ DESÍTKY TISÍC LIDÍ Z CELÉHO SVĚTA, KTEŘÍ MAJÍ VEDLEJŠÍ ČI HLAVNÍ PŘÍJEM Z NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO PROJEKTU, KDE POD SEBOU NEMUSÍTE NIKOHO MÍT COŽ NABÍZÍ JAKO JEDINÝ PROJEKT NA SVĚTĚ.

VYBERTE SI JEDNU Z MOŽNOSTÍ