Sebeovládáním příroda neobdařila jen člověka. I sépie si umí počkat na „holuba na střeše“

16.05.2021

Říká se, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Anebo, že co je doma, to se počítá. V řadě životních situací je ale lepší, když se řídíme zásadou, že kdo si počká, ten se dočká. Schopnost odolat pokušení rychlé odměny s vyhlídkou na větší zisk v budoucnu není v přírodě příliš rozšířená. U člověka se rozvíjí v dětství.

I chobotnice mají záchvaty vzteku. "Fackují" během nich ryby

V roce 1972 provedl americký psycholog rakouského původu Walter Mischel na Stanford University slavný "marshmallow test". Nabízel dětem bonbony (marshmallow) s tím, že mohou sladkosti sníst hned nebo vydržet čtvrt hodiny a pak dostanou dvojnásobek. Děti vykazovaly různou míru schopnosti "odložit uspokojení".

Děti, které "uměly počkat", byly následně v životě úspěšnější. Měly lepší prospěch ve škole, protože dokázaly vynaložit vyšší úsilí při učení. Byly zdravější, protože snáze dodržovaly zásady zdravého životního stylu a neměly tendenci k závislosti na návykových látkách.

Mischelův experiment byl později podroben silné kritice. Faktem ale zůstává, že schopnost "odloženého uspokojení" vyžaduje představivost a plánování. Ve zvířecí říši ji v jednoduché formě vykazují jen tvorové obdaření výkonným mozkem.

Vedle šimpanzů nebo delfínů jsou to i papoušci nebo vrány. Nejnověji ji ale vědci prokázali u sépií. Tým vedený Alexandrou Schnellovou z University of Cambridge publikoval překvapivé výsledky ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B.

Sledujte nás na Facebooku

KONTAKTUJTE NÁS