Složené úročení a jeho síla

26.03.2021

Nedávno jsem dočetl knihu "The Compound Effect" od Darrena Hardyho, jejíž název by se dal volně přeložit jako "Síla složeného úročení". Recenze jednou větou - kniha je spíše průměrná a místy budete autorovo dokonalostí oslepení stejně, jako kdybyste pohleděli na jeho nablýskaný bílý chrup. Určitě lze doporučit i lepší čtivo. Každopádně mě kniha donutila zamyslet se nad tím, jak se to se složeným úročením vlastně má. Ne vždy se dá totiž složené úročení vztáhnout jen a pouze na peníze!

Z příspěvku se dozvíte:

  • Kdy začít investovat, abyste vyždímali ze složeného úročení maximum?
  • Dieta jako příklad složeného úročení?
  • Hlavně vydržet!

A mnoho, mnoho dalšího!

Složené úročení jako sedmý div světa

Začnu jedním klišé příběhem, s kterým jste se už jistě setkali v deseti jiných podobách, jednou s rybníkem a lekníny, jednou s korunou denně versus milionem hned atp. Mně se líbí historka s čínským patriarchou, protože skončí tragicky!

To takhle byl jednou jeden čínský rolník, který zachránil císařovo dceru před jistým utopením. Císař se chtěl farmáři odměnit, a tak mu slíbil, že mu splní jakékoliv přání.

Farmář, to byl člověk mazaný, a tak přišel s následujícím návrhem. Ukázal na císařovo šachovnici a řekl, ať mu dá na první políčko zrnko rýže. Druhý den má pak na druhé políčko šachovnice položit zrnek dvojnásob, takže zrnka dvě, třetí den to budou zrnka čtyři a tak dále. Asi jste seznámeni s druhou mocninou, pokud ne, doporučuji znalosti doplnit!

Císař byl zprvu okouzlen farmářovo skromností a sdělil mu, že svému slibu dostojí. První dva týdny byl císař poměrně v klidu, ale kolem dvacátého dne, kdy už měl farmář obdržet přes 20 kg rýže, císař maličko znejistěl.

15 možností do čeho investovat v roce 2021!

Asi není třeba dodávat, že o pár dnů později přišel farmář o hlavu, protože rýže císaři doslova přerostla přes hlavu.

Co z příběhu plyne za ponaučení? Že složené úročení je věc skutečná a když si jí včas uvědomíte, může síla složeného úročení velmi dlouho a uspokojivě pracovat ve váš prospěch!

Chcete začít investovat? Včera bylo pozdě!

Pokud tohle není váš první článek o penězích nebo si pamatujete výklad paní učitelky ze základní školy, jistě jste dobře srozuměni s tím, že čím dříve začnete investovat, tím lépe. Proč? Protože efekt složeného úročení se nejlépe pozná po delší době! Teprve za jednotky až desítky let se vám naskytne pohled, u kterého se jistě celí rozzáříte! Pokud tedy nekoukáte na hodnotu vašich investic den po Velké recesi v roce 2008, v takovém případě si spíše skočíte hodit mašli.

Pokud začnete investovat brzy, získáte na svou stranu čas. A čas je skvělý sluha. Představte si situaci, že slavíte 10 let a babička vám dá k narozeninám 10.000 Kč. Vaši "zlí rodiče" vám ale peníze vezmou a založí vám s nimi investiční účet, kde dosáhnete průměrné roční návratnosti 8 %.

V deseti letech máte paměť jako houpací kůň a na dárek úspěšně zapomenete. Když je vám 40 a vaše matka jde do důchodu, vzpomene si, že vám vlastně kdysi dávno založila investiční účet, načež vám k němu svěří plnou moc. Vám to nedá a podíváte se, kolik vám tam maminka zanechala. S údivem zjistíte že z 10.000 Kč, kterými vás obdarovala milovaná babička, se za 30 let stalo 100.000 Kč. A to nejlepší? Vy jste přitom nehnuli ani brvou.

Složené úročení je krásná věc a čím dříve si to uvědomíte, tím více z něj vyždímáte. Chce to však notnou dávku trpělivosti.

Investujte

Jde se hubnout!

Slíbil jsem, že přijdu i s jiným přirovnáním, než jsou pitomé investice a peníze! Podívejte se na příklad ze života. Jitka a Eva se na jaře dohodnou, že shodí nějaká ta kila na léto do plavek. Obě se do toho vrhnou po hlavě jen aby zjistily, že za měsíc se stane velký kulový. Jsou tam, kde byli, i přesto, že skočily na nejnovější trend keto diety.

Eva to zabalí a vrátí se ke svému normálnímu stravování, které mimo jiné zahrnuje brambůrky při večerním sledování Televizních novin na Nově a Coca Colu k obědu.

Jitka, ta se drží. Keto dieta jí sice nebavila, ale záhy se z ní stala veganka a v létě vidí první výsledky. Zatím jde spíše o pocity než o vizuál, ale i to je pro Jitku dostatečná motivace k tomu, aby v novém režimu pokračovala!

Eva jí mezitím pozoruje a s tichou závistí čeká, kdy to Jitka zabalí, aby si s ní mohla zajít na skleničku a postěžovat si, jak je život nefér. Jitka to ale ne a ne vzdát.

Uplyne dalších pár měsíců, rok, dva, tři a Jitka se cítí jako nikdy předtím. Je ve formě, čiší z ní pozitivní energie a vede vlastní hodiny zumby. A to jen proto, že vydržela a nechala působit sílu složeného úročení plynoucí ze zdravých stravovacích návyků! Jitka ví jak na to. Buďte jako Jitka!

Složené úročení všude kolem vás

Co by se stalo, kdyby vám rodiče vybrali každý měsíc ze zmíněného investičního účtu 100 Kč? Dopadli byste jako Eva. Z peněz by vám brzy nezbylo nic jiného než oči pro pláč.

Dobrá rozhodnutí + vytrvalost + čas = RADIKÁLNÍ ROZDÍL

Myslíte, že se firma Apple stala tím, čím je, ze dne na den? V žádném případě. Za každým úspěchem (většinou) stojí obrovské úsilí a nekonečné hodiny práce. Bohužel, to široká veřejnost často nevidí, a proto pak úspěšné ve svém okolí označuje za podvodníky a zloděje. Jasně, někdo může mít z prdele kliku, ale nezdá se vám, že už ve škole vždycky měli štěstí na otázky ti, co se poctivě připravovali?

Co se snažím příspěvkem sdělit je to, abyste se zamysleli nad něčím, co byste rádi ve svém životě zlepšili vy samotní. Může to být oteplení vztahu s vaším sourozencem z bodu mrazu, nastartování slibného startupu nebo třeba zlepšení vaší finanční situace!

Pokud setrváte a budete konzistentní v dobrých rozhodnutích po dlouhou dobu, úspěch se zaručeně dostaví.

Snad se síla složeného úročení jednoho dne projeví i na návštěvnosti našeho webu.

A co vy, máte nějakou historku, která by se hodila k tématu? Anebo mi prostě jen chcete napsat? Tak neváhejte a pište do diskuze pod článkem nebo rovnou na info@jak-snadno-vydelat.cz

Zdroj : Finex.cz   

KONTAKTUJTE NÁS