Dvě banky ruší poplatek za výběry cash advance

20.09.2021

Vysvětlíme vám, kdy se tahle služba může hodit, proč o ni Češi nemají zájem a na co si dát pozor.

Moneta a mBank přestanou klientům účtovat poplatek za cash advance. Obě banky tak jdou proti trendu zdražování výběrů hotovosti na pokladnách.

Cash advance je doplňková služba k platebním kartám a slouží k výběru hotovosti na pobočkách jiné než vlastní banky v Česku i v zahraničí. Vybírat lze také ve směnárnách nebo na dalších místech označených logem karetních asociací jako Mastercard či Visa.

"Klienti tuto službu využívají například v situacích, kdy u bankovní pobočky není instalován bankomat nebo je z určitých důvodů mimo provoz," vysvětluje mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Moneta dosud za cash advance účtuje svým klientům jedno procento z vybrané částky, minimálně však 200 korun. mBank má poplatek nižší: vždy 29 korun.

Moneta zruší poplatek od listopadové změny sazebníku, mBank už od října.

"Chceme poskytnout co možná nejširší spektrum nabídky služeb. Takže podobně jako umožňujeme vybrat si hotovost pomocí služby cash back na pokladnách supermarketů, v případě cash advance je to výběr na pobočce v jiné bance," říká Filipová.

"Samotnou službu cash advance nemáme v plánu rušit, i když není o ní velký zájem," dodává mluvčí Monety.

Vybírat hotovost prostřednictvím cash advance mohou klienti s platebními kartami vydanými skoro všemi retailovými bankami v Česku kromě Fio.

Bez poplatku zatím službu nabízí svým klientům jenom Creditas. Ve většině ostatních bank nejde o levnou službu - poplatek někdy dělá až stovky korun za jeden výběr. 

Česká spořitelna si účtuje výběr 40 korun, když jde o výběr debetní kartou v Česku nebo v zahraničí v eurech. U kreditní karty je to dvojnásobek. V případě jiné měny přijde cash advance v zahraničí na 125 korun. Klienti Komerční banky platí při použití debetní karty 200 Kč. U kreditní karty jedno procento, minimálně 100 Kč. Pro karty Infinite a Elite je služba cash advance zdarma.

Raiffeisenbank si účtuje 150 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky jak v tuzemsku, jak v zahraničí. V UniCredit Bank činí poplatek za každý výběr 100 korun plus 0,5 procenta z vybírané částky. Klienti Equa bank za takový výběr zaplatí vždycky 99 korun. Air Bank má poplatek 35 korun za výběr v Evropské unii a 100 korun mimo EU.

Expobank si účtuje poplatek za cash advance v českých korunách nebo eur v rámci EU/EHP ve výši 20 korun plus 0,45 procenta vybírané částky. V ostatních zemích pak 2,5 procenta, minimálně 80 korun. "Z praktického hlediska cash advance pro naše klienty v podstatě nemá smysl, protože s běžným účtem Neo mají výběry hotovosti z libovolného bankomatu kterékoliv banky v České republice i zahraničí zdarma. Za uplynulý kvartál evidujeme pouze jednotky případů, kdy naši klienti využili službu cash advance," říká Jakub Švestka, mluvčí Expobank.

Oslovené banky potvrzují, že zájem o cash advance je nízký. Kromě vysokého poplatku a čím dál větší dostupnosti bezplatných výběrů z bankomatů za to může i malá znalost této služby.

A hlavně: V tuzemských bankách už hotovost tímto způsobem už skoro nejde vybírat. V současné době ji klientům jiných bank nabízí jenom Moneta. Dříve ji klientům s kartami jiných bank zajišťovaly také Česká spořitelna, Komerční banka a Raiffeisenbank, službu však zrušily.

"O tento způsob výběru hotovosti jsme v posledních letech zaznamenali minimální zájem," vysvětluje Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny.

Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty využili lidé v Česku během loňského roku službu cash advance 4535krát a vybrali si celkem 27 536 240 korun. V předchozích dvou letech - před prudkým úbytkem zahraničních turistů v Česku kvůli koronaviru - se počet výběrů pohyboval kolem 18 tisíc. A ještě před deseti lety to bylo přes 50 tisíc výběrů.

Oproti tomu celkový počet výběrů z bankomatů v Česku loni dosáhl 142 milionů a jejich objem 720 miliard korun.

"Klienti službu využívají zejména v zahraničí," říká Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Základní podmínkou k využití cash advance je aktivace této služby k platební kartě. Některé banky, například UniCredit, ji nabízejí jen ke kreditní kartě, tedy ne k debetní. K samotnému výběru pomocí cash advance pak klient potřebuje i osobní doklad pro ověření totožnosti, transakce se pak potvrzuje PINem ke kartě. Omezení výběru se odvíjí od limitu, který má klient nastavený ke kartě pro hotovostní transakce obecně.

Banky upozorňují, že v některých zemích - například v Maďarsku nebo zemích bývalé Jugoslávie - klienti můžou narazit i na obchody nebo restaurace, které cash advance poskytují a při placení nákupu nebo oběda se snaží zaúčtovat platbu jako transakci cash advance. Tím se platba kartou může prodražit až o stovky korun navíc. Pokud to klient zjistí až později, může se pokusit takovou transakci u své banky reklamovat.

Sledujte nás na Facebooku

Sledujte nás na Instagramu

KONTAKTUJTE NÁS